Як впоратися з пережитим досвідом окупації та полону — поради від психолога
Життя в окупації чи полоні — дуже складний досвід, який може мати низку наслідків для психологічного стану людини
МОЗ України пояснило, як діяти після звільнення територій та як підтримати близьких і впоратися з пережитим досвідом окупації та полону. Поради надав Віталій Климчук, доктор психологічних наук, експерт проєкту «Психічне здоров’я для України».
Читайте також: Як почати навчання після довгої перерви: корисні поради
1. Подбайте про свої першочергові потреби
Спочатку важливо подбати про свою фізичну безпеку, наявність харчів, питної води тощо. Намагайтеся відновити режим сну. Дайте знати про свої потреби державним структурам та гуманітарним організаціям, щоб вони могли вчасно забезпечити вас необхідним.
2. Пройдіть медичне обстеження
За можливості зверніться до сімейного лікаря, працівників мобільних бригад або будь-якого іншого доступного фахівця. За неможливості візиту зверніться по безоплатну медичну консультацію до контакт-центру МОЗ за номером: 0 800 60 20 19.
3. Уникайте вживання алкоголю
Попри ілюзію, що він допоможе забути жахіття, його ефект є тимчасовим. Усі почуття повернуться з новою силою, виникне бажання вживати алкоголь повторно, і зросте ризик розвитку залежності. Це ж стосується тютюну, марихуани тощо.
4. Зв’яжіться з близькими
Дайте знати близьким людям, родичам чи друзям, що ви живі, обговоріть із ними свій досвід, поділіться почуттями. Якщо боїтеся, що ваші розповіді можуть їх травмувати, запитайте, чи готові вони почути все, що з вами відбувалося. Найімовірніше, ви отримаєте ствердну відповідь.
Читайте також: Безоплатна психологічна допомога: куди звертатися
5. Контактуйте з людьми, які пережили подібний досвід
Це можуть бути, наприклад, сусіди чи нові знайомі. Поділіться з ними своїми переживаннями. Підтримка тих, хто має схожий досвід, може бути важливою. Ви можете обмінятися інформацією про лінії підтримки, можливості отримати гумдопомогу тощо.
6. Будьте готові до змін у психічному стані
Зазвичай після кількох днів полегшення може прийти стан спустошення, виснаження та перевтоми. Це цілком природна реакція на надмірний стрес, у якому ви були весь цей час. Організму потрібно дати час і можливість відновитися.
Читайте також: Як евакуюватися з деокупованих територій — алгоритм дій
7. Зверніться по психологічну допомогу
Якщо протягом 2−3 тижнів стан виснаження, пригніченості, тривоги не проходить, зверніться до місцевих психологів, мобільних команд на безоплатну лінію психологічної підтримки НПА: 0 800 10 01 02 (з 10 до 20:00 щодня) або інші гарячі лінії.
8. Пам’ятайте: ПТСР є розладом, що лікується
Якщо ви маєте ознаки ПТСР — небажані спогади, прагнення уникати певних місць, людей, пов’язаних із пережитим досвідом, надмірна тривога, реактивність на певні звуки, запахи тощо — обов’язково зверніться до фахівця з психічного здоров’я.
Читайте також: Що не варто говорити людині з депресією: поради психіатра
9. Зупиняйте почуття провини
Ви можете відчути злість та ненависть — усі негативні емоції, спрямовані на окупанта, є природними і мають право на існування. Втім, якщо ви маєте почуття провини, ви маєте його зупинити. У тому, що з вами сталося, винен ворог, саме на нього й слід спрямовувати ваші почуття.
Раніше Донбас24 розповідав, як зміцнити нервову систему під час війни.
Найсвіжіші новини та найактуальнішу інформацію про Донецьку й Луганську області також читайте в нашому телеграм-каналі Донбас24.
ФОТО: з відкритих джерел.
Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Донбас24, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією. Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.