Як правильно накрити стіл на Святвечір та Різдво — корисні поради
Святковий стіл може створити неповторну атмосферу та родинний затишок
На різдвяні свята, особливо на Святвечір, важливе місце відводиться прикрашенню столу, за яким має зібратися вся родина і запрошені гості. Тому всі столові прилади та скатертина підбираються досить ретельно, аби у всіх присутніх був піднесений та святковий настрій. За допомогою корисних порад, які допоможуть правильно накрити святковий стіл, вдасться створити неповторну атмосферу Святвечора і Різдва.
Читайте також: Святковий десерт «Біле Різдво» — як приготувати
Яку колірну гаму краще обрати?
Сучасний різдвяний стіл може бути сапфірово-синього, темно-синього, кобальтового і смарагдово-зеленого кольорів. З такими тонами скатертини й серветок чудово поєднуються золотисті деталі сервірування. Це можуть бути столові прилади, декоративні тарілки, серветки, а також додаткові прикраси, наприклад, свічники. Блискучі новорічні аксесуари додадуть столу вишуканості та ошатності. Столові прибори, що відблискують золотом, будуть красиво виглядати на білій накрохмаленій скатертині. Сіра доріжка на стіл, серветки та скатертина добре поєднуються з дерев’яною стільницею і ялинковими іграшками у вигляді шишок та гілочок в екостилі. Найбільш перевіреною і традиційною темою є червона скатертина. Вона додасть енергії та тепла будь-якому дизайну.
Як краще прикрасити святковий стіл?
Найкращими прикрасами столу у Святвечір стануть різдвяні свічники, елегантні свічки в скляних стаканах, зірка Віфлеєму з мішури або паперу та серветки із святковими принтами (новорічна зірка, ялинки або сніжинки). У якості основи можна розстелити червону атласну скатертину. По центру краще розташувати довгу зелену доріжку або індивідуальні серветки в такому ж забарвленні. Третій колір в оформленні столу Святвечора — білий, він буде представлений посудом. Білий посуд без додаткових кольорових малюнків, виключно красивий і ошатний — стане найкращим варіантом. Тарілки, як і столове наряддя, слід розставити в порядку подачі страв. Доповнити декор святкової вечері допоможе композиція зі свіжих хвойних гілок. Дуже важливо розставити посуд так, щоб гості змогли вільно рухатися під час їжі та при цьому комфортно розмовляти один з одним. Потрібно, щоб між сусідніми тарілками була збережена відстань близько 60 см.
Правила, які слід враховувати при підготовці святкового столу
Розставляючи столові прилади, слід керуватися наступними правилами:
- виделки з лівої сторони тарілки;
- ножі праворуч (лезом до тарілки);
- ложка праворуч від ножа;
- десертні ложки й виделки над тарілкою;
- столові прилади, якими гості будуть користуватися в першу чергу, потрібно розмістити якомога далі від тарілки.
Читайте також: Як зробити різдвяний манікюр: гарні ідеї та варіанти (ФОТО)
Головні різдвяні звичаї за столом
Найбільш популярними традиціями, пов’язаними з сервуванням столу напередодні Різдва, є:
— Підкладати сіно під скатертину. Ця традиція символізує вертеп, тобто місце, де Ісус прийшов у світ.
— Приготування 12 страв — кількість страв присвячена апостолам, з якими Ісус сидів під час останньої вечері. За народним повір'ям кожну страву потрібно спробувати — це запорука щастя в році, що надходить.
— Розміщення додаткової тарілки. Раніше вільне місце за столом призначалося для померлого родича. Втім з часом до нього почали ставитися як до додаткового місця для мандрівника. Це стало символом християнської гостинності.
Раніше Донбас24 розповідав, як приготувати унікальні смаколики — печиво з передбаченнями.
Ще більше новин та найактуальніша інформація про Донецьку та Луганську області в нашому телеграм-каналі Донбас24.
ФОТО: з відкритих джерел.