Масовані обстріли та ракетні атаки: як зберегти спокій та врятувати психіку
Підготовка до можливих ударів з боку Росії, вміння відчувати себе та жага до життя допоможуть пережити навіть найбільш важкі моменти
Масовані ракетні удари Росії на початку тижня схвилювали та налякали багатьох українців. Тривалі повітряні тривоги, вибухи та переживання за власне життя і життя близьких здатні вивести з ладу будь-кого. Однак, якщо підготуватися до таких подій морально та фізично, то пережити їх стане набагато легше.
Як зберігати спокій під час російських атак та як врятувати психіку у воєнні часи, розповідає Донбас24 з посиланням на МОЗ України.
Читайте також: Психіка під час війни — як не втратити себе (ВІДЕО)
Підготуйтеся до можливих загроз
Війна триває, тож в Україні, на жаль, все ще немає на 100% безпечного місця. Тому варто підготуватися до ймовірних обстрілів: це не тільки збереже життя та фізичне здоров’я, але й допоможе психологічно легше пережити нові виклики.
На що звернути увагу:
1. Підготуйте «тривожний наплічник». Інколи зберегти життя допомагає навіть секунда: тож ваші «рятівні набори» мають бути напоготові 24/7 — по одному на кожного члена сім'ї, навіть на дітей — якщо вони вже можуть пересуватися самостійно. Регулярно переглядайте їх та поповнюйте запаси.
2. Заздалегідь вивчіть маршрут до безпечного місця (укриття, бомбосховища). Дорога має бути вам добре відома, до того ж важливо зрозуміти, скільки конкретно часу знадобиться вашій родині, щоб дістатися безпечного місця. Пройдіть за маршрутом у спокійний час усі разом — з вашими літніми батьками та дітьми. Також важливо вирахувати час, який потрібен, щоб дістатися до укриття з усіх часто відвідуваних вами місць — з дому, роботи, школи, дитячого садочка, магазинів і т.д. Пройдіть за маршрутом із секундомером.
3. Вивчіть карту укриттів, якщо їдете в гості чи у справах. У разі повітряної тривоги ви будете знати, куди рухатися, та спокійно пройдете цей шлях. Особливо варто звернути увагу на цей пункт тим, хто повернувся до України з евакуації нещодавно.
4. Дотримуйтеся правил безпеки. Почувши сигнал повітряної тривоги — негайно рушайте в укриття.
5. Продумайте потенційні маршрути евакуації. Продумайте свої евакуаційні маршрути з тих місць, де ви перебуваєте або можете перебувати, зважаючи на різні можливі сценарії (коли загроза може насуватися з різних напрямків).
Прийміть свої почуття та дотримуйтеся активної позиції
«Страх — це система оповіщення про загрози. Тому не бійтеся боятись, але пам’ятайте про те, що страх (як і будь-яка інші ваша емоція) має працювати на вас, а не ви на нього», — нагадують у МОЗ.
Важливо дотримуватися активної позиції: це допоможе уникнути загроз. Така позиція передбачає уважне спостереження за ситуацією, тверезий аналіз ситуації, прийняття власних зважений рішень, а не хаотичне метушіння різними інформаційними каналами та піддавання паніці.
Навчіться розуміти та приймати власні почуття. Навчіться розуміти себе, власні відчуття. Насправді людина може зберігати спокій навіть в епіцентрів надзвичайних або критичних подій. І це не свідчить, що вона байдужа чи безвідповідальна: навпаки, спокій — впевненість у собі, розуміння, що відбувається навколо, та вміння приймати виважені рішення. З погляду психології відчуття внутрішнього спокою є головним критерієм того, що з вами все добре. Втрата такого спокою зазвичай є наслідком стресу — якщо протягом трьох діб ви не повернулися до нормального стану та світосприйняття, варто звернутися по підтримку до фахівця.
Не соромтеся звертатися по допомогу та не ставте життя на паузу
Не варто боятися власних емоцій — якими б вони не були. Памятайте, що це почуття, які проявляються на зовні, тому основна функція емоцій — винести почуття з глибин вашої психіки — свідомості та підсвідомості. Тож, блокуючи та стримуючи їх усередині себе, ви заважаєте своїй психіці розвантажитися та захистися від надмірних навантажень.
Щодо важливості звертатися по допомогу до психолога, то МОЗ символічно порівнює цього фахівця із стоматологом. Перший страх сирени — це як перший зубний біль, тому впоратися з ним можна навіть під час однієї консультації. А ось якщо не зважати на власні внутрішні проблеми, то наслідки будуть важчими.
Читайте також: Безкоштовна психологічна допомога — де можна отримати
«А от якщо сигналами власної психіки нехтувати, можна довести ситуацію і до „психологічного пульпіту“, коли одним візитом не обійдешся. Але і в такій ситуації важливо пам’ятати, це — не вирок, і ситуацію можна успішно пропрацювати — головне, звернутися до кваліфікованого фахівця», — наголошують спеціалісти.
Також важливо ставитися до нових випробувань як до досвіду. Пережиті кризисні ситуації можна в майбутньому використовувати і в мирному житті, а ці події сприймати як шанс особистісного зростання для кожного з нас. А загальнонаціональне випробування створює справді хороші умови для дорослішання та зростання нашої нації.
І наостанок — не відкладайте життя на «після війни». Важливо пам’ятати, що навіть перетворюючись с мирного на воєнне, життя не зникає, а лише змінюється. Воно наповнюється іншими викликами, емоціями, переживаннями — але все ще триває. Тому потрібно продовжувати свої справи, навчатися відчувати себе, дбати про себе та оточуючих та берегтися — у кожен момент і саме там, де ви перебуваєте тут і зараз.
Нагадаємо, раніше Донбас24 розповідав, як підтримати дитину і допомогти їй впоратися зі страхом під час обстрілів.
Найсвіжіші новини та найактуальнішу інформацію про Донецьку й Луганську області також читайте в нашому телеграм-каналі Донбас24.
Фото: з відкритих джерел
Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Донбас24, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією. Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.