Як не втратити спадщину: юрист пояснив, які норми законодавства діють в умовах війни
Після введення воєнного стану в Україні дещо змінилися правила вступу у спадщину
Впродовж останнього року у питаннях спадкування відбулися певні зміни. Зокрема вони стосуються термінів вступу у спадщину.
У тому, що змінилося і як не втратити те, що належить вам за законом, Донбас24 розбирався із юристом Кирилом Прохою.
Читайте також: Які паспорти і чому можуть стати недійсними — роз’яснення
Юрист у своєму Telegram-каналі пояснює, що спадкова справа формується за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України незалежно від місця відкриття спадщини. Строк прийняття спадщини становить 6 місяців, а у разі неприйняття іншими спадкоємцями ще 3 місяці.
Норми, що визначають порядок спадкування, передбачені Цивільним кодексом.
Він зазначає, що спадкоємці, які не можуть особисто з’явитися до нотаріуса, можуть подати належним чином оформлену заяву, з нотаріально засвідченим підписом.
Читайте також: У застосунку Дія з’явився ще один електронний документ
Варто також звернути увагу на те, що Верховний Суд України визначив, що не підлягає застосуванню пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» щодо зупинення строку на прийняття спадщини до 4 місяців під час дії воєнного стану, адже даний пункт суперечить статтям 1270, 1272 Цивільного кодексу України.
У коментарі для Донбас24 Кирило Проха пояснив, що Верховний Суд України визнав недійсним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164, що передбачав 10-місячний строк на прийняття спадщини в умовах воєнного стану. Суд вважає, що цей строк не відповідає законодавству, а саме Цивільному кодексу України, який передбачає 6-місячний строк на прийняття спадщини. За рішенням суду застосування 10-місячного строку не є допустимим в умовах воєнного стану.
Читайте також: Які документи можна відправити за кордон поштою: перелік
Юрист пояснює, що чим швидше спадкоємець звернеться до нотаріуса із усіма необхідними документами для вступу у спадщину, тим краще. Відповідну судову практику можна використовувати у суді, і при цьому користуватися строком в 10 місяців. За його словами, і те і те законно, якщо ніхто не заперечує. Врахування позиції суду залежить від волевиявлення сторін до виникнення спору.
Раніше Донбас24 розповідав, як оформити спадщину на Донеччині в умовах війни.
Ще більше новин та найактуальніша інформація про Донецьку та Луганську області в нашому телеграм-каналі Донбас24.
Фото: pexels