У день Атеногена небажано лінуватися
29 липня краще не стригти волосся
29 липня віряни вшановують пам’ять священномученика Атеногена і 10 його учнів. У народі день отримав назви «Афіноген», «Афіногенів день», «Фіногеїв день» та «Фіногеєві зажинки». У деяких місцях Афіногенів день вважався початком жнив. Перший стислий сніп селяни називали іменинником. Його прикрашали стрічками, з піснями несли додому і ставили на покуті під ікони. Соломою з іменинного снопа годували хвору худобу, а восени з нього починали молотьбу. Зерна з першого снопа вважалися цілющими не тільки для тварин і птахів, а й для людей.
Історія і традиції свята
Відомо, що Атеноген і дев’ять його учнів постраждали за віру в Христа під час гонінь, організованих на території міста Севастія. Якось місцевий правитель на ім'я Філомарх влаштував свято, присвячене язичницьким богам, наказавши містянам принести жертви для ідолів. Проте багато севастийців відмовилися це робити, бо були християнами. Правитель наказав побити відступників. З’ясувалося, що християнство в Севастії було поширене завдяки Атеногену, якого вирішили заарештувати. Воїни вирушили в храм, але знайшли там лише 10 учнів Атеногена, схопили їх і піддали мукам. Сам Атеноген з’явився до правителя і попросив звільнити невинних людей. Але його ув’язнили разом з його учнями. Після суду їх спочатку катували, а потім стратили.
Зазвичай з цього дня спека поступово зменшується. Дні ще теплі, а ночі стають прохолодніше. У народі вірили, що 29 липня по лісу ходить зоря і підбирає пташине пір'я, тому в ліс не ходили, боячись його потривожити. Цього дня вважалося дуже гарною прикметою знайти налитий колос з великою кількістю великих зерен. Людині, яка знайшла такий колос, буде щастити у всьому. Щасливий колос клали в кишеню або за пазуху, і всюди носили з собою. У ці дні практично всі жителі сіл працювали в полі. А ввечері збиралися, співали пісні, розповідали цікаві життєві історії.
Основні народні прикмети 29 липня
- Жовті хмари на заході — до дощу на наступний день.
- Дощ цього дня є поганою прикметою і передвісником неврожаю.
- Роса на траві до полудня не випарувалася — до сильної спеки.
- Якщо 29 липня стоїть сильний туман, то восени буде багато грибів.
- Птахи продовжують співати — до пізньої осені.
- Якщо у моркви бадилля лягло на землю, то скоро буде злива.
Що цього дня не можна робити?
- Цього дня не можна сваритися.
- Забороняється вживати лайливі слова.
- Не можна ходити до лісу.
- Невдалий день для стрижки. Якщо постригти волосся сьогодні, то воно відросте нездоровим і неслухняним.
- Забороняється відмовляти нужденним.
- Не слід лінуватися.
Хто 29 липня відзначає День Ангела?
Цього дня іменини святкують: Алевтина, Валентина, Іван, Павло, Петро, Федір, Юлія та Яків.
Текст підготовлено за наступними джерелами: glavcom.ua, unian.ua
Нагадаємо, раніше Донбас24 розповідав, як уберегтися від теплового удару та сонячних опіків.
Фото: з відкритих джерел