Мобілізованим можуть повернути зарплати за місцем роботи — подробиці
Фінансове навантаження має взяти на себе держава, а не роботодавець
Працівникам, яких мобілізували, пропонують платити не лише заробітну плату за військову службу, а й середній заробіток за місцем роботи. Відповідну ініціативу прописали в законопроєкті № 9447.
Як ці норми можуть бути реалізовані на практиці та що передувало їм, на своїй сторінці у Facebook розповіла адвокатка Дар’я Тарасенко.
Історія питання
Вона нагадала, що за мобілізованими працівниками зберігаються їхні робочі місця. До 2014 року роботодавець також виплачував їм заробітну плату, але її підприємствам та організаціям відшкодовувала держава. У 2014 році, коли розпочалася війна і кількість військовослужбовців значно збільшилась, держава скасувала механізм компенсації.
З того часу і до липня 2022 року бізнес самостійно сплачував середній заробіток мобілізованим працівникам.
«В 2022 році кількість призваних працівників збільшилась ще, і необґрунтованість покладення такого тягаря на роботодавця, а не державу, стало очевидним, — розповідає Дар’я Тарасенко. — Тож у липні обов’язок платити середній заробіток скасували. Ці зміни викликали масове обурення з боку військовослужбовців».
Читайте також: Чи можуть мобілізувати чоловіків до 25 років — роз’яснення
Що пропонує законопроєкт
Тепер виплати пропонують повернути, але вже не за рахунок роботодавців. Кошти мобілізованим працівникам в такому разі мають сплачувати з державного бюджету.
У пояснювальній записці до законопроєкту обґрунтовують необхідність прийняття такого рішення: «Призвані до лав ЗСУ за мобілізацією військовослужбовці отримуватимуть під час проходження служби значно менші кошти, ніж вони отримували до цього. Фактично відбувається погіршення їх матеріального становища. Метою законопроекту є повернення військовим їх середнього заробітку».
Наразі законопроєкт опрацьовується в комітеті. Юристка Дар’я Тарасенко вважає, що його прийняття поки що здається сумнівним.
«Треба прорахувати, яка додаткова сума з бюджетних коштів для цього має бути виділена, і чи реально це для України в сьогоднішніх умовах. Особисто я не вірю в перспективи цього законопроекту», — розповіла Дар’я Тарасенко.
Нагадаємо, раніше Донбас24 розповідав, як діяти, якщо звільнили з роботи після призову. Такі дії є порушенням закону.
Фото: з відкритих джерел