Коли в Україні впадуть ціни на овочі — прогноз економічного експерта Олега Пендзина
Здорожчання овочевої групи відбувається з кількох причин
Ціни на овочі в Україні за рік значно змінилися. Болгарський перець, морква, помідори, огірки, молода капуста та ріпчаста цибуля значно «позолотіли», а буряк та картопля стали дешевшими. Водночас за перші місяці поточного року цінники на деякі з найменувань знову «прибавили» гривні, а овочева група в цілому здорожчала на 13% в січні та ще на 6% у лютому.
Чи надовго збережеться тенденція зростання цін на овочі на українських прилавках та коли ці продукти стануть доступнішими, в ефірі національного телемарафону розповів економічний експерт та виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, передає Донбас24.
Експерт зазначив, що з борщового набору абсолютним лідером зростання ціни стала ріпчаста цибуля: за рік вона здорожчала в 2,5 рази. Це пов’язано з тим, що Україна втратила близько третини власного врожаю цього овочу через неможливість вирощування в деяких районах Херсонської області. Окрім того, наша країна змінила напрямки імпорту цибулі: замість Туркменістану та Туреччини вона їде з Польщі та Єгипту.
Огірки, помідори та болгарський перець, які наразі є на наших прилавках, — імпортні або вирощені в парникових господарствах України. Цього року наша країна недоотримає продукцію з парників, адже приблизно 30% з них розташовані наразі в Запорізькій та Херсонській областях та не працюють. На ціну овочів також суттєво впливають відключення світла, які запроваджувалися восени та взимку.
Читайте також: Яку розсаду можна посіяти у березні — корисні поради
«Надзвичайно велике значення для парникового господарства має вартість електричної енергії: отримана в генераторі — в 5 разів вище, ніж отримана через мережі, тому ми будемо мати підвищення ціни, — пояснив Олег Пендзин. — Січень та лютий охопили серйозні обмеження подачі електроенергії, і зараз ми маємо наслідки цих подій».
Також він виразив сподівання, що весна 2023 року буде ранньою та теплою, а перші овочі з відкритого ґрунту з’являться на прилавках вже наприкінці травня — у червні. Це традиційно є одним з факторів зниження цін на імпортну та вирощену в парникових умовах продукцію. Також овочі здешевшають, якщо в Україні не буде стрімкого зростання вартості електроенергії для непобутових споживачів або відключень світла.
Нагадаємо, раніше Донбас24 розповідав, що свіжих овочів навесні в Україні буде мало.
Ще більше новин та найактуальніша інформація про Донецьку та Луганську області в нашому телеграм-каналі Донбас24.
Фото: з відкритих джерел