Церковне та народне свята 1 січня — прикмети, традиції та основні заборони

1 січня в Україні відзначають день пам’яті Іллі Чудотворця Муромського та преподобного Григорія

1 січня православні віряни України вшановують пам’ять преподобного Іллі - Чудотворця Муромського, який був воїном і ченцем, служив Батьківщині за часів правління Володимира Мономаха. Також цього дня відзначається день пам’яті преподобного Григорія. Водночас в європейський країнах цього дня святкують найбільше та найочікуваніше свято в календарі - Новий рік.


Історія і традиції свята

Про життя преподобного Іллі Муромського (чи Іллі Муромця) збереглося дуже мало відомостей. Він народився у простій селянський родині. В юності та дитинстві мав параліч, яким був чудом зцілений. До постригу був воїном, який прославився чималою силою та своїми подвигами. У похилих літах він прийняв чернечий постриг і став вести самітницький спосіб життя в Києво-Печерській лаврі. Насправді Ілля Муромець є героєм не лише українських билин. Про його життя та воєнні заслуги можна дізнатися з німецьких епічних поем XIII століття, які були засновані на більш ранніх переказах. Офіційно преподобного Іллю Муромця канонізували 1643 року. Наразі його мощі спочивають нині в Ближніх печерах.


Григорій Преподобний народився і жив у місті Медіолані, де був дияконом. Одного разу Григорій зустрів відлюдника, який передбачив йому сан єпископа і порадив відправитися в Олександрію. У ті часи ефіопський цар пішов війною проти оміритського царя, розбив його і почав поширювати в містах християнську віру. Згодом він попросив відправити до нього людину, гідну стати єпископом для Оміритського царства. Після цього Григорій зайняв цей пост і зміг звернути до Христа багатьох юдеїв.

За народними повір'ями, торговцям радять поступитися трохи в ціні першому покупцеві, тоді весь майбутній рік справи йтимуть добре. Зустрічати новорічну добу потрібно тільки в новому одязі і гарному настрої. Зазвичай у новорічну ніч та 1 січня наші пращури намагалися зробити багатий святковий стіл, щоб весь наступний рік був вдалим.

Основні народні прикмети 1 січня

  • У ніч на 1 січня дме сильний вітер — буде вдалий урожай фруктів та горіхів.
  • Якщо вранці буде іній на деревах, значить рік буде хлібородним.
  • Йде сніг — добре вродить пшениця.
  • Вважається, що цього дня зустріти першим чоловіка — до удачі і благополуччя на 12 місяців.
  • Якщо відлуння на вулиці далеко йде, будуть сильні морози.

Що цього дня не можна робити?

— Вірянам цього дня забороняється виконувати важку і брудну роботу — вважається, що ті, хто порушує заборону, ризикують весь роком потім возитися з неприємними справами.

— У народі вважалося, що цього дня найкраще просто відпочивати і нічого не робити. Проте не слід лінуватися, а приділяти час собі і своїм рідним. Не можна прибирати в будинку і займатися господарством, адже це призведе до бідності і збитків.

— Не можна виносити сміття з дому, щоб не накликати біду та нещастя.

— Якщо вам потрібно позичити грошей, слід обрати для цього інший день — позики 1 січня можуть призвести до вічного стану боржника.

Хто 1 січня відзначає День Ангела?

Іменини цього дня святкують: Григорій, Ілля, Тимофій, Аглая.

Текст підготовлено за наступними джерелами: unian.ua, glavcom.ua.

Раніше Донбас24 розповідав, як у Львові виробляють рубіжанські шкарпетки.

Ще більше новин та найактуальніша інформація про Донецьку та Луганську області в нашому телеграм-каналі Донбас24.

ФОТО: з відкритих джерел.

3
0