З початку великої війни РФ втратила половину танкового парку, а Україна — наростила потенціал
Баланс сил на полі бою суттєво змінився в порівнянні зі станом на 24 лютого 2022 року
За 16 місяців повномасштабної війни проти України росія втратила тисячі одиниць озброєння та сотні тисяч особового складу. Зокрема, танковий парк окупаційної армії, за даними проєкту Oryx, скоротився вже на понад дві тисячі бойових машин — більше, ніж в два рази. Натомість українські війська стають сильнішими, нарощуючи технічну базу: у тому числі, за рахунок допомоги західних партнерів.
Про це передає Донбас24 з посиланням на Bloomberg.
Посилаючись на базу даних Ukraine Support Tracker, видання повідомляє, що Україна отримала 471 танк у рамках військової допомоги партнерів, а ще 286 мають бути доставлені пізніше. У поєднанні з даними проєкту Oryx, що підраховує втрачене, пошкоджене чи захоплене озброєння, це свідчить про те, що танковий парк нашої країни зріс з початку повномасштабної війни, а російський — навпаки — суттєво скоротився. Окрім того, скоротився розрив у кількості артилерії і реактивних систем залпового вогню.
Так, за даними аналітиків, кількість техніки в України та росії на початку війни і на поточний момент наступна:
— танковий парк РФ: на початок вторгнення — 3,4 тис. од., станом на зараз — 1,4 тис. од.;
— танковий парк України: 987 од. та 1,5 тис. од. відповідно;
— важке озброєння РФ: 2,3 тис. од. та 1,9 тис. од.;
— важке озброєння України: 773 од. та 1,1 тис. од.
— реактивні системи залпового вогню РФ: 1,1 тис. од. та 841 од.;
— реактивні системи залпового вогню України: 354 од. та 427 од.
На думку начальника штабу оборони Великобританії Тоні Радакіна, росія вже втратила майже половину боєздатності своєї армії.
«Минулого року РФ випустила 10 мільйонів артилерійських снарядів, але в кращому випадку може виробляти 1 мільйон снарядів на рік. Вона втратила 2 500 танків і в кращому випадку може виробляти 200 танків на рік», — зазначив він.
Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко зауважив, що за час повномасштабного вторгнення в Україну росія втратила практично весь свій початковий танковий ресурс, а відновити його військово-промисловий комплекс країни-агресорки не здатний. Однією з основних причин такого становища є те, що до початку великої війни в РФ було відсутнім серійне виробництво танків: працювали лише лінії ремонту та модернізації вже наявних одиниць.
Експерт також додав, що росія втрачає приблизно по 200 танків щомісячно. Компенсувати таку кількість відносно сучасними моделями окупанти не можуть, тому знімають зі зберігання та відправляють на фронт відверто старі Т-62/54/55.
«Але найголовніше це те, що присутність танків в основному сконцентрована по другій лінії оборони. А це означає, що справжній стрес для російських окупаційних військ ще попереду, — зазначив Олександр Коваленко. — Вже зараз втрати і компенсація вводить танковий потенціал російського окупаційного угруповання в мінус, але, як тільки інтенсифікуються процеси по основній лінії оборони, компенсація порине в глибоку і непоправну кризу».
Варто також додати, що на думку фахівця з сухопутної війни Йогана Мішеля, перший рік повномасштабної війни Україна пройшла приблизно з тією ж кількістю важкого озброєння, що мала на початку, незважаючи на великі втрати. У той же час зміна балансу важкого озброєння є важливим, але не вирішальним фактором для поточного контрнаступу ЗСУ.
«Проблема в тому, що Україні зараз потрібно повернути територію, тому вона перебуває в наступі проти добре підготовленої оборони, а для цього потрібна сильна перевага, — наголосив Йоган Мішель. — Поки українці не матимуть явної переваги, ціна спроби просунутися вперед буде дуже високою».
Як раніше повідомляв Донбас24, українські військові ще не розкрили увесь свій потенціал у війні проти російських окупаційних військ. Однак контрнаступ вже має успіхи й усе йде за планом, а росіяни зазнають катастрофічних втрат. Їх оцінюють в десять разів більшими, ніж українські.
Фото: AFP