Як отримати компенсацію за зруйноване житло: поради професіоналів
Повний та правильно зібраний пакет документів — гарантія швидко отримати компенсацію від держави
В Україні внаслідок військової агресії РФ, станом на 1 квітня, пошкоджено або зруйновано майже сім тисяч житлових будинків. З них власники майже 66 тисяч об'єктів житлової нерухомості вже подали заявку на компенсацію, надавши відповідні документи через «Дію», офіси ЦНАП або нотаріусів.
Зазначимо, що пакет документів, який наразі необхідно зібрати для подачі заявки, має скоріш інформаційний характер. Адже поки що невідомо, яким буде механізм компенсації та звідки на ці потреби держава братиме кошти — з «російських» грошей, власного бюджету, від міжнародних організацій і т.д. Тож перелік документів може змінюватися.
Які документи варто підготувати та як правильно збирати докази пошкодження нерухомості внаслідок бойових дій, дізнавався Мінфін, передає donbas24.
Хто може претендувати на компенсацію?
Відповідь на це питання лежить на «поверхні» — власник пошкодженого чи зруйнованого житла. Довести цей статус можна, маючи такі документи:
— договір про купівлю-продаж нерухомості;
— свідоцтво про право власності на нерухомість;
— свідоцтво про право на спадщину;
— договір дарування;
— державний акт на земельну ділянку;
— виписки з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт.
Також учасниками цієї програми можуть бути власники об'єкта незавершеного будівництва, члени житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру, але не оформили право власності на неї, спадкоємці власників зруйнованого та пошкодженого житла та ОСББ.
Як правильно збирати докази?
Щоб довести факт руйнування або пошкодження житла, необхідно надати відповідний акт, складений ДСНС та органами місцевої влади, докладну фото- та відеофіксацію майна до та після подій, інформацію зі ЗМІ, свідчення сусідів, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Адвокат Людмила Куса пропонує наступні алгоритми збирання доказів у залежності від ситуації:
— у разі пожежі та руйнування житла — викликати ДСНС, скласти відповідний акт та отримати його копію;
— у разі руйнування нерухомості - звернутися до місцевої адміністрації із заявою про складання акта обстеження житла.
Якщо це неможливо, діяти слід інакше:
1. Скласти акт руйнування самостійно, зібравши письмові пояснення сусідів, свідків. Важливо зафіксувати деталі - дату, час, місце, контактні дані свідків;
2. Зробити фото- та відео фіксацію руйнувань (за можливості), зібрати матеріали зі ЗМІ щодо відповідних фактів;
3. За можливості зібрати квитанції рухомого майна, що знаходиться усередині (техніка, меблі), та зробити фото- та відеофіксацію цих речей;
4. Не зайвим буде легалізувати свою історію, зокрема, розмістивши дані на порталі «Росія заплатить»;
5. Звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів з наданням доказів руйнування/пошкодження майна та обов’язково отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Як будуть компенсувати збитки
Компенсацію може бути надано двома способами — як грошову виплату чи надання нового житла. За законом за кожен зруйнований об'єкт його власник може отримати не більше 150 кв. м у новобудові. При цьому можна буде вибрати — отримати житло в будинку, побудованому на місці зруйнованого, або в новобудові в іншому районі або навіть місті.
Окрім цього, варто пам’ятати, що можна подати одночасно заяву на компенсацію як до українських органів влади, так і до міжнародних судів.
«Україна планує виплачувати компенсацію лише після закінчення військового стану. Теоретично найефективнішим могло б стати звернення до Європейського суду з прав людини. Його потрібно подати до 16 вересня», — підкреслює юрист Володимир Фогель.