Як очистити пригорілу каструлю: корисні поради
Очистити каструлю від пригорілої їжі на дні і стінках (як всередині, так і зовні) допоможуть дієві і перевірені методи
Для того щоб відмити пригорілу каструлю підійдуть не всі способи, адже кожен вид каструлі (емальована, нержавійка, алюмінієва, керамічна) вимагає індивідуального підходу. Зокрема, очищення за допомогою металевої щітки може серйозно зіпсувати стінки каструлі з нержавійки та її зовнішній вигляд. Деякі засоби здатні очистити підгоріле, але при цьому залишать небажані наслідки у вигляді розводів і плям на поверхні.
Видалення нагару з каструлі-нержавійки
Є декілька способів видалення забруднень з кастрюлі-нержавійки:
1. Найпростіший спосіб — заливаємо пригорілу кастрюлю з нержавійки гарячою водою і даємо постояти кілька годин. Пригоріла їжа повинна відійти від стінок. Якщо ж забруднення усунути не вдалося в повному обсязі, процедуру можна повторити. Найбільше цей спосіб підходить для очищення дна всередині каструлі. Проте, якщо їжа пригоріла сильно, доведеться вдатися до інших способів.
2. Використовуємо соду. Заливаємо каструлю з нержавійки водою і додаємо 50 грам соди на кожен літр води. Доводимо до кипіння, вимикаємо і залишаємодо повного охолодження. Потім миємо каструлю щільною губкою із засобом для миття посуду.
3. Додаємо оцет. Оцет є кислотою, тому чудово впорається з розчиненням різного роду забруднень. Дно каструлі з нержавійки можна просто очистити, заливши його дев’ятивідсотковим оцтом. Так тримаємо декілька годин і зливаємо. Далі використовуємо засіб для миття посуду. Оцет найбільше підійде, якщо пригоріла їжа містить велику кількість цукру. Якщо пригоріла поверхня невелика, можна прикласти тканину, змочену в оцті. Зверху затягнути поліетиленовою плівкою, щоб не було випарів.
4. Кухонна сіль. Залишаємо пригорілу каструлю в простій воді на 1−1,5 години. Потім воду зливаємо і товстим шаром посипаємо нагар харчовою сіллю. Залишаємо на три години та змиваємо. Далі миємо звичним способом. У жодному разі не залишаємо соляний розчин — стінки посуду з нержавійки отримають небажані розводи.
5. Активоване вугілля і сода. Нерідке явище на кухні — пригорання молока. Проблемне місце засипаємо порошком активованого вугілля на півгодини. Потім очищуємо жорсткою губкою з додаванням невеликої кількості соди.
Видалення нагару з емальованої каструлі
Існує декілька способів, які допоможуть очистити емальовану каструлю. Тут в пригоді стануть ті ж самі сода, оцет та активоване вугілля.
1. Якщо дно сильно пригоріло, необхідно замочити каструлю на кілька годин з рідиною для миття посуду і зняти великий нагар дерев’яною лопаткою.
2. Для видалення залишків можна зробити кашку з соди, лимонної кислоти і оцту по 30 грам і відтерти. Таку ж дію має і кавова гуща. Після чистки потрібно змити водою. Ці компоненти є доступними і вони не зашкодять емальованому покриттю.
3. Якщо емальована каструля змінила колір всередині (стала темнішою, чи пожовтішала), допоможе лимонний сік, оцет або сироватка від молока. Достатньо замочити каструльку на ніч розчином, і емаль знову стане білою.
Видалення нагару з алюмінієвої каструлі
1. Щоб очистити на алюмінієвій каструлі невелику чорноту або жовтуваті плями, найбільш ефективний і щадний метод — кип’ятіння. Алюміній не постраждає від окропу, а його поверхня стане блискучою і новою. Головне — знайти ємність, більшу за обсягом, ніж каструля, яку ви збираєтеся почистити. Налийте в ємність води і помістіть туди вашу каструльку, всередину її теж влийте воду. Вона повинна повністю зануритися у воду, після чого поставте ємність на вогонь. Коли закипить, зменшіть вогонь і нехай кипить півгодини, при необхідності додавайте воду. Після цього залиште остигати до температури, коли можна буде у воду занурити руку. Цією ж водою промийте каструльку зовні і всередині за допомогою губки, злегка м’яко потріть.
2. Позбавитися від слідів молока допоможе знову кип’ятіння, тільки у воду додайте оцет. Прокип’ятіть в підкисленій воді вашу каструлю, і сліди від молока легко зійдуть з губкою.
3. Від сильного нагару врятує оцет і лимонна кислота. Необхідно влити всередину каструльки воду, додайте оцет і лимонну кислоту в пропорції: на літр води — 1 ст. л. оцту і 1 ч. л. кислоти. Цей кислий розчин поставте на вогонь і закип’ятиіть. Потім нехай на слабкому вогні покипить 20−30 хвилин, після чого акуратно наскрібши нагар дерев’яною лопаткою, щоб зняти верхній шар, і вже потім помийте губкою. Також сильний нагар можна прибрати за допомогою перекису водню і аміаку: на один літр води додати по 50 мл цих складових і кип’ятити 30 хвилин, далі досить змити з посуду залишки гарі водою.
Видалення нагару з керамічної каструлі
Кераміка не переносить кислотне і лужне середовище, тому до чищення потрібно підходити з обережністю. Найкращий засіб для видалення пригару — це звичайний нейтральний миючий засіб, розчинений у гарячій воді. Необхідно дати розчину постояти близько години і залишки їжі самі відійдуть від стінок та зникнуть з проточною водою.
Також можуть допомогти оцет і харчова сода. Кислотність оцту сама розщеплює жир. У його поєднанні з харчовою содою, він спричинить сильну піну та бульбашки, наповнює киснем плями та всього за 25 хвилин зможе видалити пригорілу їжу з поверхні керамічного посуду.
Видалення нагару з каструлі з тефлоновим покриттям
Попередньо сильні місця забруднення необхідно замочити теплою водою на півгодини. Найбільш оптимальним засобом для чищення покриття з тефлону є гірчичний порошок. В 2−3 ложки потрібно додати трохи води до утворення кашки. Після цього залишки пригара видалятимуться дуже легко.
Також існує універсальний засіб для всіх типів посуду, який чудово відчистить і будь-який вид каструлі — це клейстер із соди і клею ПВА. Для цього потрібно у великій каструлі на 10 літрів розвести ½ пачку соди і додати 100 г клею. Доводимо до кипіння і опускаємо в розчин каструлю, яка потребує очищення. Кип’ятити 5−10 хвилин. Після цього дістаємо і відмиваємо у великій кількості води, складні пригорілості знімаємо губкою для миття посуду. Цей засіб чудово підійде для видалення нагару як зовні, так і всередині каструльки.
Нагадаємо, раніше Длнбас24 розповідав, як зберігати ліки влітку.
ФОТО: з відкритих джерел.