У Святогірській громаді виїхало 70% населення, евакуація триває
Мешканців населених пунктів Донеччини закликають виїжджати до безпечних регіонів
У Святогірській ОТГ на Донеччині ситуація відносно спокійна, проте мешканців переконують евакуюватися, поки існує така можливість. Усього у громаді проживало близько 10 тис. людей, наразі не виїхало ще 3 тис. мирних мешканців. Для тих, хто залишається у Святогірську, працюють магазини, аптека, облаштовані бомбосховища, видають гуманітарну допомогу. Наступний евакуаційний рейс заплановано на 29 квітня. Про це для donbas24 розповіла начальниця відділу освіти, медицини, молоді, спорту, культури та туризму Святогірської міської ради Наталія Зубарєва.
Евакуація до Дніпра
За її словами, на початку війни Святогірськ приймав вимушених переселенців з Ізюму, їх розселяли у місцевих закладах. Проте, як тільки у Донбасі ситуація почала загострюватися, для переміщених осіб та місцевих жителів організували евакуацію. Вона триває вже місяць.
«Приблизно 70% громади — всі, хто розуміє небезпеку, виїхали. Проте ще 3 тис. людей, а серед них сім'ї з маленькими дітьми, не хочуть залишати свої будинки. Ми кожного дня проводимо з мешканцями роз’яснювальну роботу, переконуємо їх виїжджати. Зараз ситуація у громаді відносно спокійна, але, якщо вона буде погіршуватися, єдиний міст біля лаври можуть підірвати. Тоді можливості евакуювати людей не буде зовсім», — говорить Наталія Зубарєва.
Наступний евакуаційний рейс запланований на п’ятницю, 29 квітня. Мешканці Святогірської ОТГ та сел Ярова, Оскіл, Студенок, Рубці, Олександрівка та інших населених пунктів можуть безкоштовно виїхати до Дніпра. Збір — біля готелю «Альпен» о 12:00. Попередній запис — за телефоном 095−42−64−141.
Проблеми також виникають через те, що у громаді приглушено зв’язок і не всі мешканці можуть дізнатися про евакуацію. Зв’язуватися з місцевими жителями вдається лише месенджерами.
«Люди, у яких смартфони ловлять сигнал, можуть писати на вказаний номер у Viber, Telegram, WhatsApp або інші месенджери. Для жителів, які мають кнопкові телефони, ми роздрукуємо оголошення про евакуацію», — говорить начальниця відділу освіти, медицини, молоді, спорту, культури та туризму.
Вивозять людей не лише зі Святогірська, мешканці сіл також можуть записуватися на евакуацію. Коли збирається достатня кількість людей, їх вивозять на шкільних автобусах, які є в громаді та забезпечені паливом. Проте вмовити людей виїхати, за словами Наталії Зубарєвої, останнім часом вкрай важко. Траплялися навіть ситуації, коли люди записувалися на виїзд, автобуси приїжджали, але поверталися порожніми. Багато переселенців досі залишається у Святогірській лаврі — туди подавали автобуси для евакуації, але люди виїжджати відмовилися. Вони сподіваються перечекати війну у підвалах. Ще нещодавно там проживало близько 350−450 переселенців, скільки зараз там людей — точно не відомо.
Медикаментів не вистачає, лікарня не працює
Ситуація у громаді поки що відносно спокійна, працюють продуктові магазини, відкрита одна аптека. Проте повністю потребу населення у ліках вона не покриває, медикаменти доводиться доставляти за заявками мешканців з Дніпра.
«У місті була амбулаторія та Станція швидкої допомоги, але вони виїхали ще півтора місяці тому. Хворих веземо у Слов’янськ. Більшість маломобільного населення з міста виїхала», — говорить Наталія Зубарєва.
Також у Святогірську видають гуманітарну допомогу, продуктові набори розвозять по селах. Місцеві бомбосховища забезпечені водою, продуктами харчування, ліками.
Нагадаємо, на Донеччині окупанти пошкодили ще 35 цивільних об'єктів та вбили трьох людей.