Сім місяців насилля: суддя із Маріуполя розповіла про знущання росіян у полоні (ФОТО)
Юлія Матвєєва із родиною намагалася евакуюватися із Маріуполя, але разом із чоловіком не пройшли фільтрацію та опинилися у російському полоні
Суддя Іллічівського районного суду Маріуполя Юлія Матвєєва сім місяців перебувала у російському полоні на території тимчасово окупованого Донецька. Жінку утримували окремо від родини та піддавали фізичному та психологічному насиллю.
Портал «Ґрати» розповідає, що у березні 2022 року, разом з чоловіком, дочкою та мамою, суддя Юлія Матвєєва намагалася евакуюватися з Маріуполя, проте їх затримали на блокпосту поблизу Мангуша. Суддю тримали в СІЗО Донецька протягом п’яти місяців, де вона піддавалася психологічному та фізичному насильству.
У полоні Юлії Матвєєвій пропонували посаду судді «Верховного суду днр», але вона відмовилася. В результаті, її звинуватили у спробі насильницького захоплення влади та порушенні «конституції днр», що спричинило насильницьку зміну «конституційного ладу», згідно зі статтями 32 і 323 «кримінального кодексу днр». Справу передали до суду в «республіці», але 17 жовтня 2022 року Юлію звільнили з полону у рамках обміну полоненими між рф та Україною.
Після звільнення президент України Володимир Зеленський нагородив суддю орденом «За мужність» ІІІ ступеня. Юлія Матвєєва заявила, що ця нагорода для неї є визнанням, але усі її дії не були націлені на отримання певних пільг або нагород. Це була просто її свідома позиція. Вона також висловила повагу до жінок-воїнів, які захищають Україну.
Фото: Верховний суд
Жахіття російського полону
Читайте також: Обмін всіх на всіх — названа головна загроза для українців
Вона розповіла про жахливі події, які відбувалися у СІЗО. Одного дня двері камери відчинилися, їй одягли мішок на голову, який затягли мотузками. Її тягнули за цими мотузками до іншого приміщення, де робили флюорографію. Вона почула сильні крики і стала свідком жахливих звуків, які видавали чоловіки, що перебували у полоні.
Пізніше Юлію Матвєєву повели на п’ятий поверх будівлі. Вона розповіла, як її били та знущалися над нею, особливо після того, як вороги дізналися, що вона є суддею.
У камері, де перебувала Юлія Матвєєва, було десять жінок, де всім заборонялося сидіти протягом дня. Вони мусіли стояти з 6 ранку до 22 години вечора, під наглядом вартових. Будь-яка спроба сісти або відпочити призводила до побиття або фізичних вправ.
Юлія Матвєєва також розповіла про жахливе харчування. Їх годували кашею, звареною на старому салі, а іноді їм давали куряче м’ясо, неочищене від пір'я.
Фото надане суддею. Ґрати
Перебування у полоні чоловіка Юлії Матвєєвої
Чоловік судді, Артем Матвєєв, також перебував у полоні протягом року. До початку повномасштабної війни в Україні він працював у прокуратурі та був директором територіального управління Державного бюро розслідувань у Донецькій та Луганській областях з 2018 по 2020 роки. На момент затримання він не займав посаду.
Окупанти відпустили його майже через рік перебування у російському полоні — 20 лютого — через закінчення терміну утримання. Артем Матвєєв також розповідає про жахливі умови та знущання зі сторони окупантів. Він розповів про переповнені камери, недостаток місця для сну та загальний негативний ставлення до українців.
Після звільнення Артема Матвєєва затримали російські поліцейські на кордоні, вимагаючи пройти поліграф. Внаслідок цього він опинився під адміністративним арештом на 10 днів. Після звільнення з арешту Матвєєва знову затримали і оформили протокол щодо нібито дрібного хуліганства. Його знову відправили під варту, цього разу на 15 днів.
Після складного шляху через Росію Матвєєв повернувся до своєї сім'ї у Києві. Артем Матвєєв відмовився розкривати деталі про тих, хто допоміг йому виїхати з окупованої території, з метою збереження їхньої безпеки.
Раніше Донбас24 розповідав історію військового лікаря, який до останнього допомагав військовим у Маріуполі. Чоловік уже більше року перебуває у російському полоні і про нього вже кілька місяців нічого не відомо.
Ще більше новин та найактуальніша інформація про Донецьку та Луганську області в нашому телеграм-каналі Донбас24.
Фото: Ґрати