Поради від психологів для вагітних під час війни
Повномасштабне вторгнення росії на територію України порушило спокій та психологічну рівновагу багатьох людей. Однією із найбільш уразливих категорій залишаються вагітні жінки, для яких важливо уникати негативних думок та поганого самопочуття.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВІД ПСИХОЛОГІВ
«Стрес для малюка — це не зовнішні фактори, а саме стан матері. Так що найважливіше для породіллі — бути в спокої, тому що це впливає і на перебіг пологів, і на дитину», — наголосив Кобаса.
«Під час війни це почуття особливо загострюється. Немає впевненості не лише в тому, що буде завтра, але й в тому, чи „завтра“ буде загалом. Тому вагітні жінки знаходяться у ситуації подвійного тиску — фізіологічно вони почувають себе інакше, і у новій реальності війни не можуть відчути себе суб'єктами власного життя. Я рекомендую всім вагітним, незалежно від того, як вони себе почувають, звертатися хоча б раз на місяць або частіше, якщо потрібно, до психолога/ині: головне щоб цей психолог/-иня був / була комфортним/-ою для цієї жінки у спілкуванні», — зазначила Устенко.
Психологиня, кандидатка психологічних наук Ірина Тичина розповіла, як вагітним жінкам захистити плід під час війни.
«Радісний та надзвичайно відповідальний період життя. Всі сили, фізичні та душевні ресурси спрямовуються на збереження та ріст нового життя. Під час війни природнім, більше того, загостреним є прагнення захистити себе та свою майбутню дитину. Головним в цей час для вагітної є перебування у безпечному місці», — пояснила Тичина.
НАЙГОЛОВНІШІ ПОРАДИ ДЛЯ ВАГІТНИХ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Всі психологи наводять декілька основних порад, котрі можуть стати у нагоді, якщо ви вагітні під час війни:
1. Перебування у максимально захищеному місці
Перебування у максимально захищеному місці — одна з головних порад вагітним жінкам під час війни. Хтось має можливість виїхати у іншу місцевість, де менше бомбардувань і немає ризику захоплення території окупантами. Хтось може вивчити можливості найближчого сховища, оптимальний маршрут, як туди дістатися, а також заздалегідь потурбуватися про все необхідне (ліки, вода, харчі, теплі речі).
2. Зв’язок з лікарем і план транспортування до лікарні
Важливим є будь-який зв’язок з лікарем (телефонний, месенджери, соціальні мережі), щоб мати можливість оперативного консультування та моніторингу власного стану. А також для розуміння того, як діяти і що робити, якщо відбудуться різкі зміни самопочуття і буде необхідна госпіталізація.
3. Душевний спокій та емоційна рівновага
Під час вагітності кожна жінка ніби занурена в середину себе, сконцентрована на собі та своїй майбутній дитині. Збереження майбутнього життя стає найголовнішим пріоритетом. Усе інше сприймається як другорядне й далеке. Під час війни важливо цей стан свідомо підсилювати — робити перерви у військових новинах, не занурюватися в них повністю, натомість читати корисні матеріали для вагітних і намагатися зберігати звичний режим життя.
4. Група підтримки
Добре, якщо є спілкування з іншими вагітними жінками або мамами, які нещодавно народили, з вашої місцевості або сусідніх містечок для самопідтримки та допомоги. Це може бути як офлайн, так і онлайн спілкування. У таких групах усі на одній хвилі, в одній темі, тому вам буде про що поговорити. Таке спілкування може бути корисним і в контексті отримання інформації, і в контексті підтримки емоційної рівноваги.
АЛЬТЕРНАТИВНІ МЕТОДИ
Що ще може допомогти пережити пологи без страху і болю? Існують і альтернативні методи боротьби зі страхом. Це не тільки спеціальні заняття, але і дуже корисні дії для організму в цілому.
— Дихальні вправи
Особливі дихальні тренування в період виношування дитини допомагають не тільки стати спокійніше, але розслабитися і привести в норму роботу серця. У момент самого процесу необхідно почати дихати правильно, тому навчитися це робити необхідно заздалегідь.
— Гімнастика і йога
Тренування для вагітних жінок позитивно діють на здоров’я, стан душі і формування плоду. Важливо підібрати з керівником спеціальні вправи для вагітних. Необхідно запитати поради у тренера, існує декілька обмежень, при яких фізичні вправи заборонені. Під час токсикозу, анемії небажано займатися гімнастикою або робити це дуже обережно. Якщо з’являться незручності — звернутися в лікарню.
— Займатися улюбленою справою
Страх — це негативна емоція. Необхідно зайняти себе чимось позитивним, що викличе тільки гарні емоції. Наприклад, погуляти на свіжому повітрі, сходити в гості до друзів або рідних. Піти в кіно, почати в’язати або малювати. У період декрету можна почати саморозвиток, навчитися чомусь новому. Такі заходи допоможуть відволіктися і спрямувати думки на позитив.
— Пологи разом з близькими людьми
Чи допоможе чоловік або будь-який родич подолати процедуру пологів? Подумати про це кожен повинен сам, раніше присутність родичів заборонялася, але в наш час багато пар вибирають партнерські пологи. Психологи стверджують, що участь майбутнього тата добре діє на маму. Знайоме обличчя і голос діє як заспокійливе: дає надію, віру і сили. Багато дівчат, які проводили партнерські пологи, розповідають, що підтримка рідної людини допомогла впоратися з болем в момент пологів. Але також важливо, щоб на такі пологи були згодні 2 партнери, і вони повинні бути до них підготовлені.
І головне запам’ятати, що не має значення, яка вагітність, важливо правильно налаштуватися, тримати себе в руках, подолати страх і народити на світ здорову і прекрасну дитину.
Нагадаємо, раніше Донбас 24 розповідав, як зберігати спокій під час війни.
Цей матеріал підготовлений на основі здорового глузду та медичних досліджень. Матеріал виключно загальноінформаційного характеру і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу або отримання медичних порад обов’язково зверніться до лікаря.
ФОТО: з відкритих джерел
Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Донбас24, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією. Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.