Медична допомога переселенцям: що потрібно знати
Навіть у воєнний час Україна гарантує доступ до медпослуг та ліків усім громадянам без виключення
Військова агресія Росії змусила мільйони людей покинути домівки. Частина з них отримала поранення чи захворіла, перебуваючи в районах бойових дій, хтось відчув погіршення стану здоров’я вже у безпечному місці. Проте об'єднують цих людей одні й ті самі проблеми: куди звертатися за допомогою, як знайти лікаря, де отримати ліки?
Щоб полегшити життя переселенцям, donbas24 зібрав відповіді на ці та деякі інші питання, пов’язані з темою здоров’я.
Як та куди звернутися до лікаря?
Якщо ви маєте зв’язок зі своїм сімейним лікарем (телефоном, через месенджери чи електрону пошту), то в першу чергу зверніться за допомогою до нього. Зокрема, таким чином ви зможете отримати консультацію щодо вашого поточного стану, рецепт на «Доступні ліки» (якщо отримували медпрепарати раніше) та навіть електронний лікарняний. Однак варто зазначити, що для видачі документів у лікаря має бути доступ до Електронної системи охорони здоров’я.
Якщо у вас немає сімейного лікаря чи зв’язок з ним втрачений, або ви потребуєте очної консультації, зверніться до найближчого ЦПМСД (поліклініки). Дізнатися адресу закладу первинної медичної допомоги можна за телефоном «гарячої лінії» Національної служби здоров’я України 16−77 (по буднях з 09:00 до 18:00).
Щоб потрапити на прийом, укладати нову декларацію не потрібно. У лікаря «первинки» переселенці безкоштовно отримують такі послуги:
— базові тести та аналізи;
— щеплення;
— направлення на обстеження до вузьких спеціалістів;
— паліативну допомогу.
За необхідності лікар має право видати лікарняний та рецепт на «Доступні ліки» (якщо пацієнт вже був учасником програми).
Де та як отримати ліки?
Як вже зазначалося вище, програма «Доступні ліки» продовжує діяти й зараз, в умовах воєнного часу. Для отримання рецепту слід звернутися:
— до свого сімейного лікаря, навіть в дистанційному форматі, тоді номер та підтвердження буде надіслано на телефон пацієнта;
— якщо у хворого вже прописана схема лікування, лікар, з яким підписана декларація, може виписати електронний рецепт у телефонному режимі;
— якщо доступу до сімейного лікаря немає, по рецепт можна прийти до будь-якого іншого лікарня первинної ланки.
Варто підкреслити, що для отримання препаратів для лікування розладів психіки та епілепсії за програмою «Доступні ліки» необхідно звернутися до психіатра чи невролога. Медики первинної ланки такі рецепти не виписують.
Хто мені випише лікарняний?
Зважаючи на війну в Україні, замість е-лікарняного медикам дозволили видавати звичайні паперові листки тимчасової непрацездатності. Проте це допускається лише у випадку підтвердженої відсутності доступу до ЕСОЗ.
Окрім того, на час воєнного стану:
— лікарняні можуть видавати лікуючі лікарі, навіть вузької спеціалізації;
— отримати листок тимчасової непрацездатності можуть і ті переселенці, які не мають декларації з лікарем;
— переселенці можуть звернутися за лікарняним до найближчого медзакладу первинної допомоги.
Чи можна отримати консультацію лікаря онлайн?
Хоча війна й змусила мільйоні українців залишити домівки, десятки тисяч наших співгромадян все ще залишаються в регіонах активних бойових дій. Звісно, що там доступ до медичної допомоги дуже обмежений.
На цей випадок (або якщо переселенці в безпечних регіонах не можуть відвідати лікаря з власних причин) можна звернутися за медичною допомогою з використанням сучасних дистанційних технологій. Так, безкоштовні консультації надають такі сервіси:
1. Медичний сервіс Helsi.
2. Doctor Online — Health Assistant (окрім допомоги лікаря можна замовити онлайн-розшифрування результатів аналізів чи ліки).
3. Viveo Cares Foundation (цілодобова віртуальна підтримка лікарів).
4. Likar. support.
5. Teplo. app (тут можна отримати безоплатну консультацію психолога на тему, пов’язану з війною).
6. Чат-бот медичних онлайн-консультацій.
7. Чат-бот «Медичні закупівлі України» (актуальна інформація щодо вакцинації проти коронавірусу).
Переселенці, які живуть із ВІЛ, можуть знайти допомогу та антиретровірусну терапію в Україні та за кордоном, скориставшись онлайн-платформою або чат-ботом. А для хворих на туберкульоз Центр громадського здоров’я МОЗ України створив спеціальний сайт з усією необхідною інформацією.
Окрім того, дізнатися адресу ЦПМСД, аптек, де діє програма «Доступні ліки», та задати інші питання щодо доступу до медичної допомоги можна за телефоном «гарячої лінії» Національної служби здоров’я України 16−77 (по буднях з 09:00 до 18:00).
Фото: з відкритих джерел.
Нагадаємо, в Україні скасували проходження МСЕК на період війни.