Leopard та Abrams проти Т-90: експерти розповіли, чим західні танки відрізняються від російських
Військова допомога Україні включає різні типи бойових машин, кожна з яких має свої переваги
Україна очікує на поставку західних танків — надважливе рішення для нашої оборони вже прийняте, тож мова йде про терміни отримання та підготовку українських військових.
Скільки техніки отримають ЗСУ, чим вона принципово відрізняється відрадянських зразків, які переваги та недоліки має, для Донбас24 погодилися
розповісти військові експерти. Як Leopard та Abrams будуть нищити російські Т-90, читайте у нашому огляді.
Які танки та скільки — рахуємо допомогу
Військовий експерт Олег Жданов зазначив, що країни-партнери анонсували передачу 321 танка. Цієї кількості достатньо, щоб у повному обсязі організувати оборонну операцію та підготувати резерви, проте все буде залежати від оперативності постачань.
«З Польщею та Великобританією проблем не виникне, але Німеччина не вказує остаточних термінів. Вона відтягує процес передачі, — говорить Олег Жданов. — Польща може за декілька тижнів навчити танкістів і передати техніку, а Німеччина говорить про терміни в декілька місяців».
Саме швидкість постачання може мати велике, а то й вирішальне значення.
«300 танків могли б суттєво вплинути на хід бойових дій, але якщо постачання розтягнуть у часі, цього може і не статися», — вважає військовий експерт.
Координатор групи «Інформаційний спротив», військовий експерт Олександр Коваленко розповів, які саме танки надійдуть в Україну.
«Це, як мінімум, три типи танків — німецькі Leopard 2, британськи Challenger 2, американські Abrams, крім того зараз в Парижі ведуться дискусії щодо надання Україні танків Leclerc, — говорить експерт. — Тож до літа ми можемо побачити якщо не саму техніку, то хоча б гарантії надання близько 300 одиниць. Цього буде достатньо, щоб забезпечити серйозну кількість батальйонів тактичних груп штурмового призначення, які можуть реалізовувати контрнаступальні дії».
Витривалі, точні, непомітні
«Вся номенклатура танків, які використовують росіяни — це Т-72, Т-80, Т-62, Т-90. Якщо порівнювати, танки західного зразку сильно відрізняються від радянської школи танкобудівництва. В першу чергу тим, що у Радянського Союзу не було таких технологій, які мали західні країни. Навіть після його розпаду, російське танкобудівництво цілком та повністю залежало від тих технологій, які вони могли імпортувати з інших країн», — зазначає Олександр Коваленко.
Експерт розповідає, що філософія західної зброї відмінна від радянської. І її ключове правило — знищувати ворога до того, як він тебе помічає. Росіяни здебільшого хизуються тим, як може поводити себе техніка у прямому двобої, але це не має великого значення, якщо противник одразу знищує ворожий об'єкт.
Олег Жданов виділяє головні переваги західної техніки.
«Є декілька критеріїв, і головний з них — це живучість західних танків у бою, вони більш спроможні вижити в умовах сучасного бою. Друге — це точність ведення вогню, а вона складається з обладнання самого танка, системи управління, роботи стабілізаторів і так далі. За цими показниками європейські та американські танки на порядок вищі, ніж радянські», — говорить експерт.
Найсучасніша броня і «танки для ледачих»
Фахівці також акцентують увагу на тому, що кожен з типів танків, які надаються Україні, має свої переваги та особливості.
«Наприклад, Challenger 2 мають найсучаснішу броню, і вважаються найбільш броньованими танками з усіх. Leclerc називають танками для ледачих, тому що в них дуже високий рівень автоматизації. Французи жартують, що там і екіпаж не потрібен, адже треба просто натиснути на кнопку двигуна і далі танк все робить сам», — розповідає Олександр Коваленко.
Leopard в собі поєднав велику кількість рис, він є так би мовити «універсальною машиною». За словами експерта, саме в цієї техніки найкращі показники прихованого використання. При цьому він бачить те, що відбувається біля нього на відстані близько 5 км, тому не поміченим до танка підкрастися дуже важко.
На противагу західним танкам, російські мають надто тонке бронювання. Навіть їх Т90 М, про який росіяни говорять, що йому «немає аналогів в світі», швидко здається українській техніці.
«Два тижні тому ми бачили відео, як підрозділ ЗСУ з гранатомету АТ4 знищив танк Т90 М. Цей гранатомет призначено для знищення середньої та легкоброньованої техніки, але ніяк не важкоброньованої. І в результаті він вражає Т90М, який вважається найкращим броньованим російським танком», — розповідає Олександр Коваленко.
Безпека для екіпажу і точність вогню
Крім того, експерт зазначає, що з використанням нових західних танків точність вогню значно підвищується, адже в цьому їм допомагають електронні системи, які відсутні у радянських танках. Проте, багато чого залежить і від вмінь екіпажу. З цим у росіян також відчутні проблеми.
«Більшість професійних екіпажів Росії, які мали досвід, були знищені у 2022 році. Зараз переважно діють військові з мінімальним досвідом та вміннями», — говорить Олександр Коваленко.
Він вказує, що на підготовку наших військових для управління новими танками знадобиться від місяця до двох залежно від їх модифікації. Крім того, варто зазначити, що західна техніка набагато зручніша та безпечніша для екіпажу, ніж їх російські аналоги.
«Є важливий момент — боєукладка з боєприпасами в західних зразках відділена від місця розташування екіпажу. Через це вони більш безпечні для військових, і шансів на виживання в них більше», — говорить військовий експерт Олег Жданов.
Мобільність та прохідність
Єдина перевага російських танків, яку називають експерти — це те, що вони на 10−12 тонн легші, ніж танки західного зразка. Як зазначає Олег Жданов, радянська техніка легша за 50 тонн, а європейська та американська — важча. Через це в теорії могли б виникнути проблеми з доланням мостів та інших перешкод, проте їх вирішують інженерні машини, які Україні також надає Європа.
«Німеччина постачає Україні танкові мостоукладчики, які призначені для того, щоб проводити їх через перешкоди, які виникають на шляху», — говорить військовий експерт.
Крім того, за його словами, вага танка не впливає на його маневреність та прохідність. Іноді вони навіть кращі за російські за цими показниками.
«На загальній місцевості вони кращі, бо у західних танків тиск на квадратний сантиметр площі менший, ніж у російських, і прохідність через це також краща», — говорить експерт.
Погодні умови, як розповідає він, однаково створюють перешкоди як російським танкам, так і західним. Проте останні, за рахунок меншого тиску на сантиметр квадратний площі, навіть краще відчувають себе в умовах бездоріжжя.
«Такі танки, якщо їдуть прямо, не провалюються в багнюку. На відміну від російських, у яких тиск більше», — зазначає Олег Жданов
Військовий експерт Олександр Коваленко також розповідає, що менша вага радянських танків обумовлена саме тим, що у Радянському Союзі довгий час не могли виробляти танкові двигуни потужністю більш ніж 1000 кінських сил, в той час як у країн заходу не було проблем з виробництвом двигунів потужністю більше ніж 1500 кінських сил.
Логістика та ремонт
Крім того, серед недоліків Олександр Коваленко назвав те, що ремонт танків доведеться проводити в Польщі або навіть у США, якщо мова йде про Abrams.
Проте, як відомо, Польща вже запустила масштабний ремонт техніки ЗСУ. У польських майстернях зокрема ремонтують самохідні артилерійські установки (САУ) Krab. А невдовзі в майстерні можуть розгорнути обслуговування та ремонт додаткового західного обладнання з України. Крім того, там проводять навчання для українських колег.
«Загалом радянські танки мало що можуть протиставити західним, — підсумовує Олександр Коваленко. — ЗСУ будуть використовувати високоточні боєприпаси, а росіяни — через недосконалість своїх електронних систем, технічної і технологічної складової, не зможуть бачити ворога. На відміну від наших військових — вони будуть робити перший постріл».
Нагадаємо, раніше Донбас24 розповідав, що в Іловайську пролунали вибухи — ЗСУ не дали росіянам розвантажити військову техніку.
Ще більше новин та найактуальніша інформація про Донецьку та Луганську області в нашому телеграм-каналі Донбас24
ФОТО: з відкритих джерел