Електронний рецепт на ліки — як отримати в умовах війни
Стало відомо, у яких аптеках можна придбати ліки з електронним рецептом
Війна внесла багато коректив у життя українців, особливо тих, хто потребує медичної допомоги. Приводів для хвилювань додали і нововведення Міністерства охорони здоров’я України, згідно з якими збільшився список ліків, які продаються виключно за рецептом.
Як отримати ліки українцям, особливо тим, кому довелося переїхати до інших регіонів України, Донбас24 розбирався разом з лікарями.
Відпуск антибіотиків за рецептом
Починаючи із серпня 2022 року українці отримуватимуть електронні рецепти на антибіотики. У МОЗ говорять, що це нововведення повинне стати першим кроком у розв’язанні проблеми неконтрольованого вживання лікарських засобів. Зокрема, воно дозволить відстежувати дані про призначення та обсяги використання антибіотиків в Україні, а також боротися з антибіотикорезистентністю.
Директорка КНП «Центр ПМСД» Градизької селищної ради на Полтавщині Валентина Хавронюк у коментарі для порталу Донбас24 назвала це нововведення хорошим. Вона говорить, що зараз люди часто безконтрольно приймають антибіотики, в результаті чого розвивається резистентність до них і тоді лікарям важко підібрати лікування. Лікарка наголошує, що нових антибактеріальних засобів не відкривають й існує ризик, що настане час, коли антибіотики взагалі не будуть допомагати боротися з тими інфекціями, які постійно з’являються. За її словами, віруси антибактеріальні засоби не знищують, навпаки — пригнічують імунітет й знищують корисні бактерії в організмі.
Які препарати можна купити за електронним рецептом
Важливим нововведенням у системі охорони здоров’я України цього року стало розширення списку препаратів, які українці можуть отримати за програмою «Доступні ліки» або купити за власні кошти за електронним рецептом.
Валентина Хавронюк розповіла Донбас24, що раніше по електронним рецептам відпускали ліки для хворих із серцево-судинними патологіями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом. Починаючи із 1 січня 2022 року до переліку препаратів додалися інсуліни для діабетиків, а у серпні список поповнять антибіотики.
Також українці можуть отримати електронний рецепт на ліки проти розладів психіки і поведінки. Варто зазначити, що ще одне нововведення пов’язане саме з цією групою препаратів — тепер їх зможуть виписувати не лише психіатри та неврологи, а й сімейні лікарі.
У Національній службі здоров’я України зазначають, що для цього важливо, щоб пацієнт мав план лікування від психіатра або невролога, внесений в Електронну систему охорони здоров’я. На основі даних в ЕСОЗ лікар первинки випише рецепт. До переліку потрапили: 27 препаратів проти епілепсії, включених в програму реімбурсації, а також 30 препаратів проти шизофренії, шизотипових станів та маревних розладів; розладів настрою (афективні розлади); невротичних, пов’язані зі стресом та соматоформних розладів.
Жителі нашої країни зможуть отримати такі ліки безоплатно або з незначною доплатою.
Позитивно оцінив таке нововведення лікар-психіатр та невролог Євген Скрипник.
«Сімейний лікар знає діагнози хворого, знає перебіг захворювання і якщо, звичайно, лікування вже призначене, то абсолютно нормально, що сімейний лікар може самостійно надавати нові рецепти на ліки», — сказав психіатр у коментарі для Донбас24.
Рецепт на ліки в умовах війни
Багато жителів нашої країни через війну втратили можливість відвідувати своїх лікарів — хтось виїхав у інший регіон, у когось лікар покинув країну, а хтось лишився жити на територіях, де тривають активні бойові дії та не працюють заклади охорони здоров’я.
У МОЗ говорять, що українці в умовах війни можуть отримати рецепт на ліки від будь-якого сімейного лікаря й придбати їх у будь-якій аптеці, яка підключена до ЕСОЗ.
«На перехідному періоді пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише пред’явити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження призначення. Також за рецептом пацієнт буде самостійно ухвалювати рішення про вибір торгової назви препарату, що містить призначену діючу речовину, орієнтуючись на власний бюджет», — каже заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.
Євген Скрипник у свою чергу розповів, що у випадку, коли людина офіційно виїхала до однієї з європейських країн, їй потрібно звернутися до сімейного лікаря, який є у кожній країні і він випише ліки на рецептурні препарати, які пацієнт приймав вдома.
Також лікарі говорять, що можливо отримати рецепт на ліки без відвідування медичного закладу. Для цього потрібно поспілкуватися зі своїм сімейним лікарем, який після бесіди зможе виписати електронний рецепт. Проте, це можливо лише тоді, коли пацієнт повторно звертається до лікаря.
«Якщо немає можливості через війну потрапити до лікаря, то можна проконсультуватися по телефону і він може виписати електронний рецепт. Потім хтось із родичів або знайомих може поїхати до найближчого населеного пункту, де працюють аптеки й купити необхідний препарат», — сказала Валентина Хавронюк у бесіді з Донбас24.
Які ліки під час війни можна купити без рецепту
Євген Скрипник також розповів, що на період воєнного стану аптекам дозволили відпускати деякі препарати без рецепту. Але це не стосується психотропних препаратів, які виписуються на спеціальних рецептурних бланках за формою № 3 (червоних), а також комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів — їх не можна продавати без рецепту.
Таке нововведення регулюється Постановою Кабінету міністрів України № 542 від 7 травня 2022 року.
У Постанові говориться, що аптеки можуть продавати такі препарати без рецепта лікаря за умови, що працівники аптек, коли продаватимуть такі препарати, надаватимуть роз’яснення щодо необхідності їх застосування згідно із зазначеною інструкцією.
Раніше Донбас24 розповідав, як отримати медичну допомогу переселенцям у Польщі.
ФОТО: Depositphotos
Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Донбас24, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією. Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.