Курорти під окупацією — що сталося з улюбленими місцями відпочинку Донбасу (ФОТО)
Святогірськ, Азовське море, ліса й степи — всі ці місця пам’ятають та люблять жителі Донбасу. Але сьогодні більшість з них недоступна для туристів через окупацію
Донбас, окрім великої промисловості, завжди славився своїми курортними зонами. Якщо прагнеш спокою та гармонії, то купуєш квиток у Святогірськ, бажаєш чогось більш гарячого та незвичного — скидаєш в машину надувні матраци, ковдри, хапаєш сонячні окуляри і мчиш до моря.
Донбас багатий на санаторії та зони відпочинку, адже тут налічувалося чимало дитячих та сімейних оздоровчіх центрів. Літо було святом та взагалі багатим на сезонні події — безліч фестивалів, культурних подій та просто самостійних поїздок до будь-якого природного заповіднику.
Сьогодні, на жаль, через бойові дії курорти є небезпечними та закритими для туристів.
Донбас24 вирішив пригадати, які саме місця приваблювали жителів регіону влітку і яка доля спіткала курорти через війну.
Азовське море
Пісок, мушлі, свіжий вітер та приголомшливий клекіт моря… Сонце так і пече в спину, але ні — всі навкруги прагнуть засмаги, ховаються лише під капелюхами. Чайки, дитячий радісний галас, бризки води, під ногами іграшкові лопатки… А посеред великої ковдри, складеної з різних клаптиків — розрізаний смачний кавун на усю компанію близьких друзів. Якщо буде настрій, можна танцювати під музику та дивитися на місячну доріжку вже спокійного моря уночі. Саме за це люблять Азовське море жителі Донбасу.
Фото: Олександр Мальон
Урзуф, Білосарайська коса з заповідною «Меотидою» та старовинним маяком, Мелекіне, Ялта, Сєдове та Маріуполь з гучним і яскравим фестивалем на Піщанці кожного літа наповнювалися туристами.
ФОТО: архів Донбас24
Сьогодні Азовське узбережжя практично окуповане загарбниками і радість бачити море є лише в тих, хто не зміг виїхати з півдня Донецької області. Через катастрофічну гуманітарну ситуацію в Маріуполі є випадки холери, а морський порт може перетворитися на військову базу окупантів.
Святогірськ
У цьому місті Донецької області кожний відчував велич природи — відпочинок посеред лісу та гірних ландшафтів дарував спокій та допомагав підтягнути здоров’я. Краса Святогірської лаври, крейдових печер, гарні узбережжя Сіверського Донця та неймовірні переливи осіннього лісу справляли враження.
Святогірськ налічує чимало котеджів, баз відпочинку та санаторіїв, тому потрапити в це місто або отримати путівку на оздоровлення прагнув багато хто.
Фото Дмитра Балховитина
Сьогодні Святогірськ став полем боя окупантів — вони обстрілюють монастир, з «Градів» вщент знищили унікальний дерев’яний Всіхвсвятський скит лаври. Наразі у монастирі від обстрілів рятуються близько 400 людей з дітьми.
The New York Times
Кремінна
Це місто Луганщини завжди славилося хвойними лісами, такими заповідниками як «Дубовий гай» з 300-річними дубами, «Сосновий бір», «Білоусова садка» та багато інших. Під містом знаходяться чимало мінеральних вод, що мають лікувальні властивості.
Саме в Кремінній можливо було відпочити круглий рік та подбати про здоров’я — влітку тут були популярні купання у живописних озерах та річках на байдарках, рибалка та велосипедні прогулянки. Взимку ж у місцеві санаторії приймали бажаючих на оздоровлення, спортивні заняття та санні прогулянки на свіжому повітрі.
Сьогодні місто Кремінна є захопленим окупантами — відомо, що росіяни погрожують розстрілом патріотам України у місті.
Блакитні озера
Лиманський район Донецької області приваблював нереальними та містичними чашами Блакитних озер. Чистий пляж, кришталево прозора вода водойм та ліси подобалися відпочиваючим. Сюди любили приїжджати з дітьми, влаштовувати вечірки з друзями, ловити карася чи окуня, позбирати гриби та влаштувати кемпінг. Краса цього місця, цілюще свіже повітря та віддаленість від міського шуму є причиною популярності цієї курортної зони.
YouTube/VladWayTravel
З 4 червня 2022 року Лиман окупований, а саме місто повністю зруйноване. То ж про стан баз відпочинку на Блакитних озерах можна лише здогадуватися.
Великоанадольський ліс
Казкове місце Волноваського району, що стало заповідною зоною у ХХ столітті. Великоанадольський ліс чарує тіністими алеями та живописними озерами. Одним з відомих місць цього місця є «Озеро кохання» — романтичний ставок, куди можна прийти через алею лісового коледжу та перейшовши місток.
У Великоанадольському лісі є дендрологічний парк з рослинами різних країн Європи та Америки. І взагалі, це місце Донбасу вважається одним з найбільших рукотворних лісів у світі.
Волноваський район був одним з перших, які постраждали через повномасштабне вторгнення росії — територія Великоанадольського лісу зараз також під окупацією та є небезпечною.
volnovakha.city
Окрім цих, зазначених в огляді Донбас24 гарних курортних місць, мешканці регіону також любили відпочивати у «Кам'яних могилах», парку «Клебан-Бик», бувати у соляних шахтах Соледару, парку «Меотида», що простягся на великі кілометри Донеччини, рибалити на узбережжі Айдару Луганщини, їздити у Слов’янськ та Новопсков…
На жаль, сьогодні ці території вже неможливо вважати зонами відпочинку — активні бойві дії, які розгорнулися в регіоні, нанесли шкоду навколишньому середовищу. Ліси та степи небезпечні через мінування та обстріли, а приміщення та споруди міст та селищ зазнали значних руйнувань.
Найсвіжіші новини та найактуальнішу інформацію про Донецьку й Луганську області також читайте в нашому телеграм-каналі Донбас24.