Свято Федула Зимового — день здійснення бажань
5 січня православні віряни вшановують пам’ять Феодула та святкують Федулів день
5 січня — в Україні відзначають церковне свято мученика Феодула і преподобного Ніфонта. Феодула вважають повелителем вітрів, тому у народі свято має назву Федул Зимовий. Цього дня існує багато особливих традицій і повір'їв. Якщо 5 січня правильно загадати бажання, воно обов’язково здійсниться.
Читайте також: Як приготувати кутю з узваром — рецепт на Різдво (ВІДЕО)
Історія і традиції свята
Відомо, що святий Феодул Крітський у III столітті разом з іншими мучениками постраждав за віру в Христа на острові Крит. Наші пращури ім'я святого переробили на Федул і заримували його з дієсловами «подув», «дув», створивши приказку: «Прийшов Федул, вітер подув». Поширення набула приурочена до дня пам’яті святого приказка, яка стала пізніше прикметою: «Якщо на Федула вітер подув, то буде вдалий урожай».
5 січня вшановують пам’ять і преподобного Нифонта, який жив у V столітті. Відомо, що чоловік все своє життя боровся з нечистими духами і завжди з Божою поміччю їх перемагав. Зокрема, диявол спокушав його скромною їжею і вином, насилав на нього «безмірний сон». Якось, коли святий пішов за водою, злі духи скинули його в колодязь, але по молитві до Богородиці Нифонт залишився цілий і неушкоджений.
Вважається, що 5 січня можна гадати про погоду на майбутнє, а також цього дня наші пращури намагалися захистити душу і тіло від підступів нечистого. Водночас люди завершували всі справи до Різдва. 5 січня було прийнято зробити ретельне прибирання в будинку і у дворі, навести ідеальний порядок до Різдва, адже 6 січня прибиральними роботами вже не займалися, а готували їжу для святкового застілля.
Основні народні прикмети 5 січня
- Йде сніг і дме сильний вітер — липень буде холодним і дощовим.
- Яка погода на Федула — таким буде листопад.
- Якщо цього дня вітряно, то чекайте вдалого врожаю.
- Неспокійна поведінка курей віщує заметіль.
- Кінь хропе — до сніжної бурі.
- Загадані цього дня бажання обов’язково здійсняться.
- На Федула було заведено молитися Богородиці та читати Святе Письмо.
Як правильно загадати бажання 5 січня?
У народі вважається, що бажання, загадані 5 січня, завжди збуваються. Щоб здійснилася мрія, необхідно зробити тісто з трьох жмень житнього борошна і святої водиці. При замішуванні слід вимовляти вголос бажання, а потім замовні слова: «В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. Божий Син народився, Хрест водрузився, Янгол в небі просльозився. Богородиця мовила: — обіцяю дати Людям Всяку благодать. Хто за два дні перед народженням Христа Корж святий в рот візьме, Тому Бог благодать пошле. В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь».
Корж можна випікати на сковороді або в духовці. Готовий корж необхідно з'їсти, думати при цьому слід про своє бажання, про те, як воно здійсниться.
Читайте також: Янгол-мотанка на Різдво: як зробити своїми руками (ВІДЕО)
Що не можна робити цього дня?
- Небажано 5 січня працювати з гострими предметами — ножами, вилами, сокирами тощо. Вважалося, що якщо цього дня поранитися, то весь рік у хворобах проведеш. Навіть в наші дні багато людей переносять хірургічні операції на іншу дату, побоюючись за своє здоров’я.
- На Федула заборонено підшивати поділ, інакше проживеш менше, ніж тобі відведено.
- Цього дня не можна нікого бити, інакше людина, яка когось ударить, серйозно захворіє.
Хто 5 січня відзначає День Ангела?
Цього дня іменини святкують Павло, Нифонт, Наум, Давид, Федул, Василь.
Текст підготовлено за наступними джерелами: glavcom.ua, willbeua.com.
Раніше Донбас24 розповідав, як приготувати святковий рецепт «Біле Різдво».
Ще більше новин та найактуальніша інформація про Донецьку та Луганську області в нашому телеграм-каналі Донбас24.
ФОТО: з відкритих джерел